Migrena
Migreną nazywamy silny trwający od kilku do na nawet kilkudziesięciu godzin, ból głowy o różnej, ale u danego pacjenta na ogół tej samej lokalizacji.
Bardzo często na kilka minut do godziny przed napadem bólu, występuje tzw. aura w postaci zaburzeń widzenia o charakterze migających plam lub linii. Rzadziej występuje zamazanie lub deformacja obrazu.
To coś znacznie więcej niż zwyczajny ból głowy.
Migrenie często towarzyszą inne objawy, takie jak: zwiększona wrażliwość na światło, dźwięk i zapachy, a także brak apetytu, nudności i wymioty, drętwienie twarzy lub kończyn, zawroty głowy oraz zaburzenia mowy.
Z reguły objawy aury trwają od kilku do kilkunastu minut, w większości przypadków ustępują po 60 minutach, w wyjątkowych przypadkach trwają do 24 godzin.
Zabieg leczenia migreny botoksem polega na punktowej iniekcji toksyny botulinowej co powoduje rozluźnienie mięśni czoła, skroni, szyi i/lubi tylnej części głowy.
W efekcie następuje usunięcie ucisku na nerwy odpowiadające za pojawianie się bólów migrenowych oraz kontrola nad bodźcami bólowymi, które wysyłają impulsy do mózgu.
Działanie toksyny botulinowej powoduje zahamowanie produkcji acetylocholiny odpowiedzialnej za przenoszenie sygnałów pomiędzy neuronami.
W konsekwencji dochodzi do wyraźnego zmniejszenia napięcia mięśniowego, dlatego z sukcesem leczy się w ten sposób migreny przewlekłe
Toksyna botulinowa (potocznie określana mianem botoksu) jest produktem leczniczym wykorzystywanym powszechnie w medycynie estetycznej w procesie likwidacji zmarszczek, leczeniu nadmiernej potliwości, zwalczaniu bruksizmu czy właśnie uwolnieniu pacjenta od przewlekłych migren.
Zastosowanie terapii iniekcji toksyną botulinową, zawsze poprzedzona jest dokładnym wywiadem medycznym z lekarzem.
W ten sposób zapewniamy pacjentowi maksimum bezpieczeństwa, wykluczając ewentualne przeciwwskazania do zabiegu.
Lekarz dopasowuje odpowiednią dawkę toksyny botulinowej do potrzeb konkretnego pacjenta, w zależności od indywidualnych uwarunkowań.
Botoks wprowadza się za pomocą mikroigły do mięśni usytuowanych tuż pod skórą.
Zastrzyki z toksyny botulinowej są praktycznie bezbolesne dzięki zastosowanemu znieczuleniu miejscowemu.
Czas trwania zabiegu leczenia migreny toksyną botulinową
Zabieg z zastosowaniem toksyny botulinowej trwa około 30 minut.
Okres rekonalescencji po botoksie
Zabieg leczenia migrenowych bóli głowy z zastosowaniem toksyny botulinowej jest bezpieczny i małoinwazyjny, dlatego nie wymaga specjalnego okresu rekonwalescencji.
Pacjent zazwyczaj może wrócić do normalnej aktywności.
Należy jedynie, w ciągu 24 godzin od zabiegu leczenia migreny ograniczyć aktywność fizyczną i powstrzymać się od spożywania alkoholu.
Wskazane jest również unikanie sauny czy solarium do 2 tygodni od zabiegu
Efekty utrzymują się od 4 do 6- 9 miesięcy. Czasem zabieg należy powtórzyć po około 12 tyg.
Przeciwwskazania do zabiegu leczenia migrenowych bóli głowy z użyciem toksyny botulinowej
Korzystanie z możliwości leczenia migreny botoksem nie jest wskazane, gdy u pacjenta występują schorzenia czy niesprzyjające okresy, takie jak:
- uczulenie, na którykolwiek składnik preparatu,
- zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (miastenia gravis, zespół Lamberta Eatona),
- miejscowe zakażenia skóry,
- problemy z krzepliwością krwi,
- ciąża oraz karmienie,
- schorzenia o podłożu nerwowo-mięśniowym wynikające z uwarunkowań genetycznych,
- stosowanie bądź odstawienie w przeciągu tygodnia poprzedzającego zabieg leków takich, jak: D-penicylamina, cyklosporyna, tubokuraryna, pankuronium, galamina, sukcynylocholina, linkomycyna, tetracyklina, polimyksyna, aminochinolony, aminoglikozydy