Skip to content

Leczenie nadpotliwości

Co to jest nadpotliwość?

Nadpotoliwość (hyperhidrosis) jest to powszechna dolegliwość, która stanowi problem dla około 1-2% społeczeństwa. To nierzadko genetycznie uwarunkowany stan, w którym organizm, oprócz ilości potu potrzebnego do odparowania wody z ciała, wytwarza dodatkowe i nadmierne jego dawki, co zdecydowanie namnaża komplikacje w życiu społecznym człowieka. Pocenie jest to normalny, prawidłowy proces organizmu, jednak nadpotliwość jest to schorzenie, które należy leczyć, nie wolno się go wstydzić.

Objawy:

W szeregu przypadków, za mokre plamy pod pachami i kapiący się pot z czoła odpowiadają cechy dziedziczne. Cierpiący na nadpotliwość przyznają, że w ich rodzinach przynajmniej jedna osoba w jakimś natężeniu także borykała się z tą przykrą dolegliwością

Za produkcję potu odpowiedzialne są gruczoły potowe rozlokowane na całej powierzchni ciała, zaś za stopień jego nasilenia – układ nerwowy. Nie ma medycznie określonej wielkości średniej produkcji potu na organizm. Trudno więc wypracować standardy w ocenianiu skali problemu u konkretnego pacjenta.

Kto najczęściej korzysta z zabiegu?

  • osoby, które mają problem z nadmiernym poceniem się – wskazania lekarskie
  • osoby, których praca wymaga oficjalnego stroju, garnituru – również w okresie letnim – biznesmeni, przedstawiciele handlowi, lekarze, prawnicy,
  • osoby piastujące ważne funkcje publiczne
  • osoby, które po prostu chcą mieć poczucie komfortu – braku potliwości

Mechanizm działania preparatu jest prosty: toksynę botulinową wstrzykuje się w okolicę nadmiernie potliwą przy użyciu bardzo cienkiej igły. Następnie łączy się ona z zakończeniami nerwowymi w gruczołach potowych blokując uwalnianie substancji (acetylocholiny) stymulującej wytwarzanie potu.

Jak botoks wpływa na leczenie?

Botox hamuje aktywność zakończeń nerwowych odpowiedzialnych za przekazywanie potu na zewnętrz organizmu. Zabieg jest bezbolesny i trwa około 35 minut. Efekt utrzymuje się około pół roku. Po tym czasie można go powtórzyć. Efekty odczuwalne na własnej skórze, chory zauważy już po kilku dniach. Jeśli chodzi o działania niepożądane, to zaliczamy do nich możliwość lekkiego drętwienia kończyn, i inne związane bezpośrednio z zastosowaniem toksyny botulinowej typu A. Przy leczeniu nadpotliwości pach może pojawić się lekki świąd w okolicach pach, który zazwyczaj mija po tygodniu. Objawy te nie przeszkadzają w powrocie do codziennych zajęć.

Jakie są przeciwwskazania do leczenia nadpotliwości?

Przed każdym zabiegiem warto skonsultować się ze specjalistą i poznać przeciwwskazania do jego wykonania. W przypadku leczenia nadpotliwości są to:

  • nadwrażliwość na toksynę botulinową,
  • choroby mięśni, zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego,
  • alergie I uczulenia,
  • zażywanie leków takich jak: aspiryna, polopiryna, leki przeciwzapalne, witaminy, antybiotyki,
  • ciąża, okres karmienia piersią,
  • zaburzenia krzepnięcia.
2Zasób 6

Miejsca Podania

– czoło

– pachy

– dłonie

Zarezerwuj termin swojej wizyty już dziś i skorzystaj z bezpłatnej konsultacji!