Bruksizm
Bruksizm:
Bruksizm to termin określający niekontrolowane, mimowolne zaciskanie zębów i zgrzytanie nimi. Zjawisko to występuje najczęściej podczas snu lub w sytuacjach stresowych.
Do najczęstszych objawów bruksizmu zaliczamy:
- Wytarcia, ścieranie się zębów.
- Zgrzytanie zębami w trakcie snu.
- Widoczne korzenie zębów.
- Krwawienie w czasie mycia zębów.
- Bóle w okolicy przyczepu mięśni żwacza i skroniowego.
- Wzrost napięci mięśni obręczy barkowej powiązane z bólem.
- Bóle pleców, głowy, karku, brzucha, problemy ze słuchem.
Konsekwencje dla urody:
Bruksizm prowadzi często do zmiany rysów twarzy – twarz staje się „kwadratowa”, „męska”, z silnie zarysowaną linią żuchwy. Dzieje się tak, gdy dochodzi do przerostu mięśni żwaczy w wyniku ich stałego, nadmiernego napięcia.
Bardzo skuteczną metodą leczenia bruksizmu jest wstrzykiwanie toksyny botulinowej obustronnie do mięśni żwaczy. Podanie toksyny znacznie zmniejsza napięcie żwaczy. Co istotne, odbywa się to bez negatywnego wpływu na ich funkcjonowanie i przeżuwanie pokarmów.
Już po krótkim czasie od podania toksyny zanika objaw niepożądanego napięcia i zgrzytania zębami, a rysy twarzy w okolicy żuchwy ulegają złagodzeniu.
Zabieg trwa do kilkunastu minut i nie jest bolesny. Działa jedynie w obrębie mięśni, do których został dostarczony, co nie przenosi się w żaden sposób na pracę innych mięśni. Przeciwwskazania do przeprowadzania zabiegu są takie same, jak w przypadku innych zabiegów z użyciem botoxu
Nieleczony bruksizm doprowadzić może do poważnych wad zgryzu, oraz innych towarzyszących mu dolegliwości.